wtorek, 17 lipca 2012

Meksyk : stany stolice i zwierzęta - AnimalesDelMexico (sic!) - recenzja

Świetna gra! Szkoda że nie o Polsce.

Przebieg
Gra ma dwa tryby: nauki i zgadywanki.

W trybie nauki "Learn"  gracz wskazuje (klika) na mapie stan. Terytorium nieznacznie się "podnosi" , zaś na górze pojawia się nazwa stanu i jego stolica. Po prawej rysunek zwierzęcia i jego nazwa. Jaki jest związek danego zwierzęcia ze stanem? Tego gra nie wyjaśnia, a mnie nie udało się ustalić (przyznam: nie szukałem zbyt długo). O ile się orientuję nazwy stanów i stolic są zapisane w postaci anglojęzycznej lub hiszpańskiej bez ogonków. Jednocześnie lektor wypowiada nazwy: najpierw stanu , potem jego stolicy , w brzmieniu oryginalnym - meksykańskim. Nazwy zwierząt są anglojęzyczne (tu nie mam wątpliwości) Lektor nie wypowiada nazw zwierząt.  Gracz może dowolną ilość powtórzeń, dowolną ilość czasu spędzić na korzystaniu z trybu nauki. Nazwy stanów, stolic, rysunek zwierzęcia i jego nazwa nie znikają aż do czasu kliknięcia kolejnego stanu. Gracz może powtarzać bez końca, w dowolnej kombinacji.

W trybie zgadywanki po kliknięciu "start" po prawej pojawia się rysunek zwierzęcia które należy kliknąć i przeciągnąć na stan z którym jest związane (patrz tryb uczenia się). Przy upuszczaniu decyduje położenie czubka strzałki / kursora myszy nad takim lub innym stanem. Po upuszczeniu zwierzę błyskawicznie opadnie na właściwy stan. Rozgrywka się kończy gdy wszystkie 32 zwierzęta zostaną przyporządkowane lub gdy minie 120 sekund od kliknięcia start. Gra na bieżąco zlicza prawidłowe i błędne przyporządkowania zwierząt (right / wrong). Ponadto w prawym dolnym rogu wyświetla ile sekund już upłynęło od chwili startu. Gdy rozgrywka zakończy się , rezultat gry i układ zwierząt nie znikają, aż do czasu kliknięcia "Return " - wyjście do menu głównego lub "Stop " - rozpoczęcie nowej rozgrywki w trybie zgadywanki.

Rozwijane / kontrolowane umiejętności i wiedza
Tryb nauki: podział administracyjny Meksyku, hiszpańskie (meksykańskie) nazwy stanów Meksyku i ich stolic  - nauka ze słuchu, zwierzęta regionu (biogeografia)  anglojęzyczne nazwy zwierząt (tylko pismo),
Tryb zgadywanki: zwierzęta regionu (biogeografia)  anglojęzyczne nazwy zwierząt (tylko pismo),
Gra jako całość: zapamiętywanie



Nauczanie
Myślę że w Meksyku gra jest popularna jako środek dydaktyczny, a jeśli nie to ma wielki potencjał ku temu. W Polsce ze względu na oddalenie od Meksyku (mała użyteczność praktyczna) oraz program szkół:
- w szkołach podstawowych niemal bezużyteczna,
- w gimnazjum jako ciekawostka, do lekcji "autorskich" ,
-  w liceach w ograniczony sposób przydatna (klasy o profilu biologicznym lub geograficznym)
Przydatna dla studentów i kandydatów na studia geograficzne i biologiczne. Wysoce przydatna dla szkół związanych ze społecznością Meksykanów - na emigracji.

Zalety
Dobry tryb nauki - bez limitów czasowych, limitów powtórzeń. Bez zbędnych fajerwerków i rozpraszającej muzyczki. Lektor - native speaker (jeśli mnie ucho nie myli). Bardzo dobra grywalność, dobrze dobrany balans trudności. Intuicyjność, prostota.


Wady 
Materiał mało związany z typowym programem polskiego szkolnictwa. Materiał w trybie zgadywanki to tylko część materiału z trybu nauki. W trybie nauki stanowczo zbyt słabo wyróżniany stan którego nazwa i stolica się pojawia. Gra czasami wiesza się - trzeba kliknąć ponownie żeby upuścić zwierzę (rzadko ale się to zdarza). Lekko brakuje mi poziomów trudności, ale nie jest to szczególnie uciążliwe. Grafika nie cieszy oka, choć nie przeszkadza.

Czas
oswajanie 1-2 minuty
jako test  2 minuty (tyle trwa tryb zgadywanki)
narzędzie nauki    5 - 20 minut , 1 razy dziennie , 5 dni tygodniowo
znudzenie 1 - 2 godziny

Ocena
grywalność  8,5 /10
balans trudności  8 /10
klimat/grafika  7 /10
poprawność merytoryczna   - administracyjnie wygląda ok, co do zwierząt i języka - nie wiem
przydatność w uczeniu się  - 7 /10 - klasy biologiczne i geograficzne LO oraz studenci i kandydaci na studia,   9/10 - szkoły związane ze społecznością meksykańską. 
przydatność testowa  8 /10 - (ograniczona tematyka - biogeografia Meksyku)
ocena ogólna   8/10


 ---------------------------------------------------------------
tryb nauki 

----------------------------------------------------------------
 tryb zgadywanki






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz